Az nagresszi megszmllhatatlan testi-lelki formja ltezik, a falcolstl (klnbz testrszek megvagdalsa) a trichotillomniig (haj tpkedse) az ncsonktstl az ngyilkossgig, a testi-lelki nostorozstl a slyos nvdakig s az nsorsront letvezetsig. Az nagresszi szmtalan szocializlt s kevsb szocializlt formja htterben legalbb ugyanennyi kivlt ok szerepelhet. Taln egyetlen vons van, amely mindezeket sszektheti: s ez nem ms, mint az nagresszi clja maga: az rzelmi feloldds, felszabaduls, megknnyebbls irnti vgy.
Sokan a magny rzsrl panaszkodnak s ilyen rtelemben az nagressziv cselekedet tekinthet figyelemfelkeltsnek, seglykrsnek is. A figyelemfelkelt viselkeds ilyen szlssges formjt ltalban azok vlasztjk, akiknek a seglykr szavt a krnyezetk valban nem hallja meg.
Van, aki az nagressziv cselekedetvel sajt indulatait, feszltsgt prblja kontrolllni: „Inkbb magamat bntom, minthogy msban krt tegyek…” Jellemzen megjelenhet az nagresszi ezen formja azoknl, akiknek indulata, pldul. a szlk fel irnyul, hiszen a szl irnyban rzett indulat magnak a gyermeknek is fjdalmas lehet s ennl gyakran mg az nmagunk fel megjelen harag, indulat is knnyebben elviselhet.
Megint msok ressg lmnyrl, rzelmi rzktelensgrl szmolnak be s az nagressziv cselekedettel ebbl az llapotbl prbljk nmagukat felrzni: „Mg az is jobb, hogy ha fj, mint az hogy semmit nem rzek”. „Inkbb fjjon, legalbb rzem, hogy lek.” Az nagresszit kivlt ressg lmnynek is sok dolog llhat a htterben, lehet egy termszetes gyszfolyamat rsze, de pszichs betegsgek, mint a depresszi, a szemlyisgzavarok ksr tnete is. Jellemz lehet ilyen ressglmny, pldul azoknl a szemlyisgzavaroknl, mint pldul a nrcisztikus szemlyisgzavar, vagy a borderline szemlyisgzavar, ahol az egszsges rzelmi ktdsre val kpessg srlt.
Az nagresszi utalhat a szemlyisgnek az nfejlds korai szakaszban trtnt srlsre is. A csecsemkor korai szakaszban mg nem kialakultak a test s az nhatrok s Az agresszi (pl. haraps) illetve a fjdalomrzet megtapasztalsa, a hatrkeress rsze. Ami nekem fj, az az n testem, ami a msiknak az any. A csecsem agresszija egyben a biztonsgrzet kialakulsnak rsze: az anya valsgossgt, biztos jelenltt, teherbr kpessgt teszteli a harapdlssal, a gyermek. Ha a trauma ebben a korai fejldsi fzisban keletkezik, gyakran megjelenik ksbb az nagresszi, mint az nhatrok s a biztonsgrzet keressnek rsze: „Ha fj, akkor rzem, hogy n magam vagyok”. „Ha mg ezt is kibrom, akkor valban szmthatok magamra, akkor valban teherbr vagyok”. Ilyen rtelemben az nagresszi tekinthet akr egy ngygyt trekvsnek is, mg, ha nem is a legegszsgesebb, vagy leghatkonyabb formja annak.
Az, hogy a bels pszichs feszltsgek mely esetekben torkollnak nagressziv cselekedetbe, a bels pszichs struktra fggvnye. Az, hogy mi vlik tnett s mi egszsges, gyakran az adott rzs megjelensnek arnyn mlik. A tlzott szorongs pldul lehet egy nehezen viselhet tnet, ugyanakkor egszsges a szorongs egy bizonyos mrtke, amely az nvd mechanizmusok beindtshoz szksges. Ilyen rtelemben a szorongs kros hinya is llhat az nagresszi htterben.
Az nsorsront gondolatok s letvezets lelki httere valamelyest klnbzik a fentiekben lertaktl Ezek kivlt oka leggyakrabban a bntudat rzse, amelyre feloldozst ad az nmagunkra kiszabott bntets. A bntudat rzse, akr racionlis, akr irracionlis, gyakran olyan ers, hogy ennl a legslyosabb nagresszi is knnyebben viselhet, felolddst, felszabadulst jelent. A bntudati szorongst kivlt okok az ember letben, gyakran teljes mrtkben irracionlisak, akr a kisgyermekkorba is visszavezethetek. A kivlt ok akr mr a szlets pillanatban megjelenhet, pldul akkor, ha a gyerek szletse az anya testi, lelki megbetegedshez vezet. Tallkozni lehet olyan bntudati szorongssal is, amely a gyermekkori incest fantzikhoz vezethet vissza, vagyis ahhoz a vgyhoz, hogy az azonos nem szl eltvoltsval, az ellenkez nem szl szeretett egyedl birtokolhassam. Klnsen akkor vlhat erss az ezzel kapcsolatos szorongs, ha a vgy valamilyen vletlen kapcsn, pldul a szlk vlsval megvalsulni tnik.
Attl fggen, hogy az npusztt cselekedetek, gondolatok, vagy letvezets htterben milyen pszichs trauma, illetve milyen pszichitriai krkp ll, klnbz terpis megkzeltsek lehetnek hatkonyak gygytsban. A korai srlt betegek szmra a hossz egyni pszichoterpia ltal biztostott korrektv terpis kapcsolat bizonyul leghatkonyabb eszkznek a gygyulsban. A terpis kapcsolat keretein bell megtrtnhet az nhatrok kialakulsa, a kellkppen teherbr terpis kapcsolat pedig hozzjrulhat egy egszsgesebb kapcsoldsi minta kialakulshoz. Szintn ezek a pciensek hatkonyan tudnak dolgozni olyan mozgsterpis csoportban, ahol az nhatrok, kapcsolati hatrok s testhatrok llnak a terpis munka fkuszban. Az ltalban ksbbi eredet, bntudati szorongson alapul autagresszi gygytsban az analitikusan orientlt egyni s csoportos terpik lehetnek hasznosak, ahol a bntudati szorongs htternek feltrsa, feldolgozsa llhat a terpis munka kzppontjban, illetve az rzelmek kifejezse s a szorongs, egszsgesebb levezetsi mdjainak kialaktsa.
Amennyiben az nagresszi htterben pszichitriai betegsg ll, az alapbetegsg gygyszeres kezelse lehet hatkony, gyakori a dopamin antagonistk, a szerotonin ktdst gtl gygyszerek, az opit antagonistk alkalmazsa.
|